Праздничное архиерейское богослужение в Казанском женском монастыре города Калуги

Праздничное архиерейское богослужение в Казанском женском монастыре города Калуги

3 ноября 2021 года, в канун дня памяти Казанской иконы Божией Матери, митрополит Калужский и Боровский Климент и епископ Иосиф совершили вечернее богослужение в Казанском женском монастыре города Калуги.

Архипастырям сослужили иерей Евгений Холявко, иерей Дионисий Лобанов, иерей Владимир Белоножко, протодиакон Алексий Хамтеев, протодиакон Сергий Комаров и диакон Трофим Орлов.

На вечерни была совершена лития - чин освящения хлеба, пшеницы, вина и елея. За богослужением молилась настоятельница Казанского девичьего монастыря игуменья Анастасия (Мордмиллович).

На утрене митрополит Климент совершил каждение храма, после прочтения зачала из Святого Евангелия (Лк., 4 зач., I, 39-49, 56), епископ Иосиф совершил помазание прихожан освященным елеем.

По окончании богослужения перед образом Божией Матери "Казанская" были вознесены молитвы.

Тропарь, глас 4
Заступница усердная, Мати Господа Вышняго! За всех молиши Сына Твоего, Христа Бога нашего, и всем твориши спастися, в державный Твой покров прибегающим. Всех нас заступи, о Госпоже, Царице и Владычице, иже в напастех, и в скорбех, и в болезнех обремененных грехи многими, предстоящих и молящихся Тебе умиленною душею и сокрушенным сердцем пред пречистым Твоим образом со слезами, и невозвратно надежду имущих на Тя, избавления всех зол, всем полезная даруй, и вся спаси, Богородице Дево: Ты бо еси Божественный Покров рабом Твоим.

Молитва
О Пресвятая Госпоже Владычице Богородице! Со страхом, верою и любовию припадающе пред честною иконою Твоею, молим Тя: не отврати лица Твоего от прибегающих к Тебе, умоли, милосердая Мати, Сына Твоего и Бога нашего, Господа Иисуса Христа, да сохранит мирну страну нашу, Церковь Свою Святую да незыблему соблюдет от неверия, ересей и раскола. Не имамы бо иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Пречистая Дево: Ты еси всесильная христиан Помощница и Заступница. Избави всех, с верою Тебе молящихся, от падений греховных, от навета злых человек, от всяких искушений, скорбей, бед и от напрасныя смерти: даруй нам дух сокрушения, смирение сердца, чистоту помышлений, исправление греховныя жизни и оставление прегрешений, да вси благодарне воспевающе величия Твоя, сподобимся Небеснаго Царствия и тамо со всеми святыми прославим пречестное и великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.

Официальный сайт Казанского женского монастыря

Архив новостей

2024
Март
пн вт ср чт пн сб вс
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Последние новости

Социальные сети

Официальный сайт Калужской епархии
Яндекс.Метрика